11 січня 160-річчя початку Січневого або Польського повстання 1863-1864 років – шляхетського повстання на землях колишньої Речі Посполитої – одного із найвизначніших національно-визвольних виступів XIX ст.
На землі Правобережної України повстання поширилося навесні 1863 р. У Варшаві 31.III 1863 від імені революційної Народної управи було укладено «Золоту грамоту», відому під назвою «Грамота сільському народу». Вона адресувалася селянам Волині, Поділля і Київщини. Автори грамоти закликали українське селянство взяти участь у народній війні проти «московського панування». «Золота грамота» обіцяла українському селянству волю, свободу віри і пересування, рівність, право навчатися і бути на народній службі, право обирати з-поміж себе представників до органів місцевого самоврядування, вживати рідну мову тощо, однак не справила на український загал впливу, який очікували її укладачі. Процес національного і політичного розмежування був зумовлений висуненням польськими повстанцями великодержавного лозунга про відновлення Польщі у кордонах 1772 р., який передбачав приєднання значної частини українських земель до Польської держави.
Повстання на Правобережній Україні почалося 26 квітня і протрималося менше місяця.
Січневе повстання тривало до 18 червня 1864 року і закінчилося поразкою повстанців, серед яких були українці й литовці. За 1,5 року відбулося 1200 битв і сутичок, у яких загинули десятки тисяч учасників повстання. Ще близько 1000 були страчені, близько 38000 — засуджені до каторги чи заслані до Сибіру, близько 10000 емігрували.
Немає коментарів:
Дописати коментар